már sok kérés érkezett hogy csináljak egy lépésről-lépésre posztot is, úgyhogy itt van a citromfűszörppel:
Veszünk egy hatalmas csokor citromfüvet, és beletesszük egy lábasba, és felöntjük vízzel. Tényleg érdemes telepakolni a lábast, és akkor mehet csurig a víz. Betesszük a hűtőbe egy napra.
Másnap előkészítjük az üvegeket:
Az üvegeket vásárolom, úgyhogy ezek biztosan csíramentesek (nem penészedett még meg benne semmi)
de ezeket is elmosatom a mosogatógéppel mindig:
...bár érdemes megnézni a mosogatógép után is a szűkszájú palackokat, hiszen azokat nem tudja olyan jól kiöblíteni, és esetleg maradhat benne mosogatószermaradék:
Ezt forró vízzel kiöblítem.
A tetők is boltiak:
Ha nem új üvegeket használsz, akkor mindenképp mosogatás után sterilizálni kell: (főleg ha megpenészedett benne valami!!)
Nagy lábas aljára tenni kell egy nem rozsdásodó rácsot, arra beállítjuk az üvegeket, feltöltjük annyi vízzel hogy legalább öt centire ellepje és felforraljuk, és forraljuk legalább 10 percig (ha penész is volt, akkor 20 percig. Ennyi a minimum idő, ami alatt elpusztulnak a bacik/gombák.) A vízbe érdemes egy kanál ecetet is tenni hogy ne vízkövesedjenek.
Ugyanezt a sterilizálást a sütőben is el lehet végezni, mosogatás után a tepsibe vizet teszel, beleállítod az üvegeket és legalább 20 percig sütöd őket 200 fokon.
Érdemes a mosogatógépezést (ha új üveg), vagy a sterilizálást úgy időzíteni, hogy akkor legyenek kész, amikor a lekvár/szörp, hogy forró legyen az üveg amibe mered a forró lekvárt. Az üvegeket csak lecsöpögtetni kell, kitörölni nem. Ha az üveg peremére került lekvár a töltéskor, azt letöröljük, de inkább igyekezzünk tölcsért használni, és akkor nem kell törölni sem.
Az a tanácsom, hogy ha nem is veszel minden lekvárhoz új üveget, de tetőt mindenképp! Azt nem is lehet rendesen elmosni, illetve egy üvegre felcsavarás után már deformálódik, kopik, és ahol kopik, ott rozsdásodik, stb... Ezért nem is szoktam fedőket fertőtleníteni, csak elöblíteni a frisseket, és megy rá a tűzforró lekvárra, aztán dunsztba, ahol felforrósodik úgyis pont elegendőre.
Fedőkről még: érdemes a "button" típusúakat venni, mint ami itt a fenti képen is van, aminek a közepén egy kis kiemelkedés van, ami a dunsztoláskor a vákuum hatására beszippantódik, tehát mikor kivesszük a dunsztból a lekvárt, pontosan látjuk hogy melyik az amelyik jól dunsztolódott és melyik nem (amelyiknek benyomható a teteje)
A másik fontos kellék még a tölcsér. Nekem háromféle is van:
mindegyik üveg szájnyíláshoz különböző nyílású tölcsér. A legjobb kellék!
Ezen kívül rozsdamentes edényre, merőkanálra, fakanálra és edényfogó kesztyűre van még szükség.
Feltesszük a hűtőből kivett nagy lábas citromfüvet a gázra
és felforraljuk, majd 15 percig forraljuk
Utána egy másik nagy lábast teszünk a mosogatóba, és rá egy szűrőt, amire muszlint/textilt teszünk, amin átszűrjük:
Érdemes odafigyelni a lábasok űrtartalmára már rögtön az elején! A kisebbe tegyük a citromfüvet ázni, és a nagyobba szűrjük le, mert a lé mellé még sok cukor jön, ami nagyon megdobja a térfogatot. Nekem 9 literes a (jobb oldali) áztatós lábas és 14 literes a (bal oldali) főzős lábas.
Az is jó ha a lábasunknak belül van literes jelölése, mert akkor csak leolvassuk hogy mennyi levet kaptunk (a képen nem látszik jól, de 7 liter lett (igen, a nyolcas jelölés alatt van, de ez a lábasjelölés fél litert téved (ezt is érdemes egyszer lemérni (semmiben sem lehet bízni)))):
Majd a lé mennyiségének megfelelő mennyiségű cukrot és citromsavat készítünk ki. (literenként 1 kg cukor és 2,5dkg citromsav)
Majd beleöntjük mind a lábasba a citromfüves lébe.
Egy hasznos kiegészítő még a lángelosztó, akkor is ha vastag aljú lábasunk van, segíthet hogy ne csak kis foltokban melegítsen a gázláng.
Ha beleöntöttük, akkor addig kevergetjük lassú tűzön amíg a cukor fel nem olvad. Ez fontos, mert ha rögtön nagy lángra kapcsolunk, vagy nem kevergetjük, azonnal lekeményedik, vagy oda is ég az aljára a cukor. Közben ha kell, lehabozzuk
forraljuk úgy öt percig
majd kikészítünk pár üveget. Sosem teszek ki sokat, hogy a meleg gépben maradjanak minél tovább. Elkezdjük beletöltögetni a szörpöt. A kevés üvegben az is jó, hogy a tölcsérrel nagyon közel tudunk menni a lábas széléhez, így ki tudjuk kerülni hogy lecsöpögtessük az üvegeket. Az üvegekbe kb 1,5-2 centi légrést hagyunk, ha túl sok a levegő, akkor túl sok baci maradhat bent, ha túl kevés, akkor nem tud vákuum kialakulni.
Ha ilyen sok levünk van, akkor nem szoktam elzárni a gázt, hanem a legkisebb takaréklángon megy a töltögetés alatt végig. Lekvároknál inkább néha alá-alá gyújtok újra, folyamatos kevergetés mellett hogy újra fel-fel melegítsem. Így elkerülhető hogy a végére már csak félig hűlt szörpöt/lekvárt merjünk az üvegekbe. De ez csak nagy mennyiségnél fontos, a keveset gyorsan be tudjuk tölteni.
aztán fedő rácsavar: egy határozott, erős mozdulattal, de nem erőltetjük, főleg nem a kicsi kupakokat, mert könnyen megszakad a menete.
Forralás alatt elkészítjük a dunsztolás helyét. Nekem a legjobban a fotel vált be, eleve jó párnázott már két oldalról, és erre teszek plédet, takarót, törölközőt és újságot, ebből ágyazok:
besorakoznak az üvegek (vigyázat, csak edényfogó kesztyűben nyúljunk hozzájuk, ilyenkorra már a tetejük is nagyon forró!)
majd fentről is bepapírozom
és ráhajtom sorban az összes réteget:
ilyen sok szörp ilyen nagy dunsztban kb négy nap alatt hűl ki. közben kb a második naptól hallani ahogy folyamatosan pattognak be a tetők, nagyon aranyos.
Érdemes a dunsztba bepakoláskor már legalább ideiglenesen felcímkézni (pl cellux a tetejére, arra alkoholos filccel ráírni) vagy még egy nagy papírra ráírni hogy mi van benne, mert ilyenkor még emlékszünk, de pár nap múlva már tud jönni a meglepetés, főleg ha több mindent főzünk közben - hogy mégis mi is volt ez?!
Amit itt leírtam, ez a száraz dunszt. A vizes dunszt több macera, de gyorsabb: a sterilizáláshoz hasonló, csak a kész lekvárok kerülnek egy vízzel teli lábasba, és úgy forraljuk őket tengerszint feletti magasságtól függően különböző ideig.
Remélem hasznos volt, ha bármi kérdésetek van, írjatok, megpróbálok válaszolni rá.
Utolsó kommentek