Az egész a licsinél kezdődött... Tesóm felhívott hogy lehet kapni, vegyen-e? Rögtön rávágtam hogy igen, bár akkor még nem voltam benne biztos hogy mit szeretnék, de kis idő múlva már az Ispahan körül keringtek a gondolataim: még régebben olvastam Pierre Hermé fantasztikus, kissé már-már giccses kreációjáról a licsi-málna-rózsa íz triumvirátusról, ami köré már egy egész kollekciót létrehozott, Ispahan néven.
Aztán mintegy jel szerűen egy héttel hamarabb megérkezett a három befőzős könyvem, amiből az egyik Christine Ferber könyve, ő pedig Pierre Hermé lekvárbeszállítója, ezért biztos voltam benne hogy benne lesz az Ispahan lekvár receptje is. Így is történt. Nos ezt módosítottam, többek között mivel télen nem kapok (illetve de, de csak horror összegért) friss málnát, és ebből született ez az igazán romantikus, édes és szenvedélyes lekvár.
Lehet hogy várni kellett volna vele Valentin napig?
A recept:
2kg licsi (ez pucolva 1,1kg lesz)
0,9kg fagyasztott málna
1kg cukor
2 citrom leve
8cl rózsavíz
1 zacskó 3:1 dzsemfix
A licsiket megpucoljuk, méghozzá úgy, hogy egy éles, recés késsel hosszában körbe bemetszük akár a magjáig is, majd lefejtjük a héját, aztán a fehét húst a magjáról. Érdemes tál felett végezni, mert leves gyümölcs.
Vásárláskor figyeljünk oda hogy minél sötétebb színű licsiket válogassunk, mert nem utóérő, és a zöld példányok kesernyésebbek.
A pucolt licsihez tesszük a málnát, a citromlevet és a cukrot, majd lassú tűzön felforraljuk, amikor forr, elzárjuk, és lefedve 24 órát pihen a hűtőben.
Másnap belekeverjük a dzsemfixet, és közepes lángon felforraljuk. 5 percig forr, majd beleöntjük a rózsavizet, és újra forraljuk, kb 1 percet, elzárjuk és sterilizált üvegekbe töltjük, majd dunsztoljuk.
Az egy zacskó dzsemfix éppen hogy csak tartást ad a lekvárnak, nem lesz tőle szilárd dzsem, de nem is folyós. Kell bele, mert mind a licsi mind a málna alacsony pektintartalmú.
Utolsó kommentek