lehetne gránátalma szirup is, de az megtévesztő, mert nem ugyanaz mint a koktélos grenadine szirup. Mivel B-t még nagy koktélguruként ismertem meg, nekem a gránátalmáról rögtön ez jut az eszembe. Ez sűrűbb, sötétebb, melaszosabb, keleti konyha használja
Ezt idehaza a TT-n fotóztam július végén, egy gyönyörű gránátalma virág. Sajnos mivel teltvirágú, így nem termékenyül meg, meddő a bokor, de annál szebb:
ezt pedig egy horvátországi bokron fotóztam: egy még éretlen gránátalma szeptember elején
Aztán Horvátországban ugye roskadoznak a fák szeptember elején amikor ott járunk, de még éretlenek. Október elején jelennek meg itthon, most már egész megfizethető darabáron is akár (179ft/db), de a piacokon meg más helyeken egész pofátlan árakat is látni (600-800-900ft/db) ...és nem feltétlen a külalak a lényeg, mert egy egész ütött-kopott, kisebb gránátalma tud zamatosabb lenni mint egy csecsemőfejnyi, hibátlan piros... Keresgéltem recepteket hogy gránátalmaszirupot készíthessek, végül ez lett a megoldásom:
Hozzávalók:
10db gránátalma
víz
2kg cukor (készítés közben derül ki a pontos adat)
2ek citromsav
2tk narancsvirágvíz
A gránátalmákat középen, szárra merőlegesen kettévágtam és ezt a két módszert kombinálva kiszedtem a magjait: gyakorlatilag egy tál víz fölé helyeztem a kezem, benne a víz felé néz a félbevágott gránátalma és evőkanállal addig csapkodom amíg ki nem esik belőle az összes mag. Elsőre röhejes, de nagyon hatásos. A víz miatt nem fröcsög szanaszét, és a magok összegyűlnek, a fehér hártyák meg a tetejére felúsznak.
Igyekeztem a gránátalmák kettévágását is a víz felett intézni hogy minden lé a vízbe csöpögjön, de ez kissé rizikós, nem feltétlen ajánlom kipróbálásra.
A magokat leszűröm, a vizet is átszűröm, majd felteszem a magokat egy lábasba, és a leszűrt, pirosas vízből ráöntök annyit hogy jól ellepje, úgy két ujjnyival legalább.
Felforralom és kb 10 percig forralom. Közben a víz pirosas lesz, a bogyók meg kissé kifehérednek. Leszűröm, majd a bogyókat kis lyukú passzírozón (vagy szitán) átpasszírozom, a kapott rózsaszín pürét meg több réteg muszlinon keresztül átszűröm több lépésben is hogy minél tisztább legyen majd a szirup.
Összeöntöm a kapott leveket és lemérem. Nekem 2l lett. Ahány liter, annyi kg cukrot teszek hozzá és kis lángon kevergetve elkezdem forralni. Közben beleteszek két csapott evőkanál citromsavat is, majd lassú tűzön kissé beforralom, saját ízlésnek megfelelő sűrűségűre. A végén beleteszek két teáskanál narancsvirágvizet, csak úgy egy kicsit turbózni az ízen. Nem érezni konkrétan a végeredményen, csak az íz lesz kerekebb. Aztán sterilizált üvegekbe töltöm és dunsztolom.
A végeredmény nagyon finom, sűrű, bíborvörös szirup, de ne várjuk hogy olyan színes-szagos lesz mint a bolti. (Pl. az itthoni Giffard Grenadine összetevője: cukorszirup, víz, aroma, piros gyümölcs sűrítmény, citromsav, színezék (E122, E102). Gyümölcs tartalom maximum 10%.) Tehát koktélokhoz nem ajánlanám, inkább desszertekhez.
Utolsó kommentek