ez pedig japánbirs japán módra elkészítve, azaz japánbirs likőr.
Igen, ez az a csodaszép bokor tavasszal, azzal a tengernyi sok kis piros virággal. Sajnos nincs róla virágzós képem, csak ez az őszi, már termésekkel, de a wikipedia ezt is megmutatja. Nekem is csak pár éve tűnt fel hogy őszre zöld teniszlabdákat növeszt, aztán kicsit később meg még azt is megtudtam hogy ehető. Sőt. Ugyanolyan mint a mi birsalmánk: sárga, illatos, kívülről viaszos, nagyon kemény, nyersen nem ehető gyümölcs, de feldolgozva jó alapanyag lekvárnak, zselének, meg például ennek a likőrnek. Félbevágva még ráadásul rettentő dekoratív is a hatalmas, csillag alakú magházával.
A recept nagyon egyszerű, csak le kell szedni a japánbirset, kicsit hagyni szobahőmérsékleten pár napig utóérni. Óvatosan szedjük, könnyen sérül, ütődik. Még egész zölden szokott legalábbis felénk lepotyogni. A mérete is fura, a pingpong labda mérettől a teniszlabdáig vannak érettek egy bokron egyformán, legalábbis amiket láttam élőben. Más alfajainak más gyümölcsei vannak, a receptben szereplő az például hatalmas, körte alakú.
az eredeti összetétel:
Hozzávalók:
1kg japánbirs
1,8l vodka
0,3-1kg cukor
Szóval pár nap után kezdenek sárgulni a birsek, nagyon finom, illatosak. Nálam az egész konyha ebben a rózsás birsalma illatban úszott egy hétig.
A recept elég specifikus, de végül mentem a saját fejem után, már ami az arányokat illeti: fogtam két nagy üveget, az enyém 1,8l-esek és azokba tettem 20dkg cukrot. Ezt úgy érzésre, egy nagy bögrényit. Aztán beleszeleteltem a megmosott, majd centi vastagra vágott birsalmát, úgy háromnegyedig (a kihulló magokat is beletettem), majd felöntöttem vodkával (nekem kb 2 liter kellett a két üveghez). Az eredeti recept minimum 35%-os rizs (vagy búza, vagy édesburgonya) pálinkát ír, de vodkával is lehet helyettesíteni, a lényeg hogy erős legyen, mert ugye hígul, és minél kevésbé legyen íze, hogy a japánbirs dominálhasson.
...és most jön a türelemjáték része: most polcra tesszük, egy hétig még rázogatjuk hogy oldódjon a cukor, utána hat hónapig érlelni hagyjuk. Ha letelt a fél év, kiszedjük belőle a japánbirset és átszűrjük, majd a kapott likőrt újabb hat hónapig hagyjuk érni. (amikor kiszedem belőle a birset, én akkor teszek bele még egy újabb 20-20 deka cukrot)
Kóstoló egy év múlva!
Utolsó kommentek